Write us
   


Categories


Graphics
Graphics
Graphics

Newsletter

Store statistics

2196 albums in the store
1721 available in stock
33648 samples of tracks
24653 completed orders
4652 satisfied customers from:
Australia, Belgium, Canada, Chile, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Great Britain, Spain, Greece, Holland, Hungary, Israel, Kazakhstan, Korea, Lithuania, Norway, Italy, USA, Switzerland, Slovakia, Portugal, Russia , Sweden ...


Contact:

phone +48 601 21 00 22

Robert Rich, Ian Boddy | Lithosphere

back

13,56 EUR
incl. VAT
Last items
We ship to 3 days
Delivery of the registered letter is available from 6 EUR.
Shipment provide post office.
Dominujące barwy na tej płycie to granat i czerń. Nocne, ziemiste impresje Boddy'ego i Richa rozpoczynają się na terenie dark ambientu i prowadzą słuchacza przez zakamarki wysoce oryginalnego dźwiękowego świata wyrosłego na fundamentach z kolejnych odmian ambientu i eksperymentalnej elektroniki sekwencyjnej, w której zaciera się granica między konwencjonalnie rozumianymi ścieżkami melodycznymi i rytmicznymi. Jednak to rozmaite, podobne marimbie i ksylofonowi idiofony grają na płycie Litosphere główną rolę.
  • Threshold 02'07
  • Vent 05'20
  • Chamber 06'29
  • Glass 03'40
  • Subduction 05'34
  • Geode 06'32
  • Stone 03'51
  • Metamorphic 07'25
  • Lithosphere 06'29
  • Melt 05'15

To play the samples you need the Flash Player. Download and install.

Dominujące barwy na tej płycie to granat i czerń. Nocne, ziemiste impresje Boddy'ego i Richa rozpoczynają się na terenie dark ambientu i prowadzą słuchacza przez zakamarki wysoce oryginalnego dźwiękowego świata wyrosłego na fundamentach z kolejnych odmian ambientu i eksperymentalnej elektroniki sekwencyjnej, w której zaciera się granica między konwencjonalnie rozumianymi ścieżkami melodycznymi i rytmicznymi. Akcenty syntezatorowe zlewają się w jedną całość z chrzęstami i chrobotami podkładów perkusyjnych, a na nocny spacer wybiera się wraz z nimi raz po raz oddalony głos gitary śmiało przełamujący harmoniczne konwencje, przywołujący na myśl nagrania Roberta Frippa i ProjeKct X. Fascynująco brzmi zjawiający się na osowiałym, ambientalnym tle utworu trzeciego niespodziewany motyw marimby, budujący grzechotliwym, drewnistym brzmieniem zazębiające się ze sobą czasowe pętle i wyprowadzając słuchacza ze świata konwencjonalnie pojmowanych czasu i przestrzeni. Kryje się tutaj (zapewne właśnie ze względu na wprowadzenie marimby) podobna zagadkowość i egzotyczna surrealność jak w przypadku zdumiewającej miniatury Keiko Abe Dream Of The Cherry Blossoms. Rozmaite podobne marimbie i ksylofonowi idiofony grają na płycie Litosphere w ogóle dość istotną rolę: utwór szósty dosłownie ocieka i osypuje się intonowanymi na takich instrumentach znakami przestankowymi i czekającymi na rozszyfrowanie powracającymi zdaniami, wprowadzającymi słuchacza w stan zagadkowej, jedynej w swoim rodzaju melancholii. Inną płytą, łączącą elementy elektroniki z szeroko zakrojonymi impresjami wibrafonowymi jest Polytime P. Namlooka i K. Bergera, o ile jednak tamten projekt stanowił przede wszystkim udaną propozycję "crossover" pomiędzy ambientem a jazzem oraz bluesem, celem Boddy'ego i Richa jest raczej skomponowanie ścieżki dźwiękowej do egzotycznie zabarwionego surrealistycznego snu bez dzielenia poszczególnych utworów na "zwrotki" i "refreny"; z zestawu Polytime najbliższy byłby muzyce z Litopshere utwór Insight, ale i w tym przypadku utwór Namlooka i Bergera byłby mimo wszystko opowieścią raczej słoneczną, a impresje Boddy'ego i Richa składałyby się na opowieść raczej deszczową. Intrygujący utwór dziewiąty może skojarzyć się z intuicyjnymi impresjami Cluster albo solowymi dokonaniami Conrada Schnitzlera... W finałowym utworze po raz kolejny pokonane zostaje konwencjonalne pojęcie czasu: zmierzamy ku doskonałej definicji niebytu, podczas, gdy muzyka koncentrycznymi kręgami wycisza się i w tonicznej przestrzeni zapada ciemność. Wytrawna pozycja dla wymagających miłośników mniej konwencjonalnej muzyki elektronicznej.

I. W.

Album's tags:

Robert Rich, Ian Boddy | Lithosphere

,

DIN

,

Robert Rich / Ian Boddy

,

muzyka elektroniczna

,

ambient

,

Tangerine Dream

,

Klaus Schulze

,

Vangelis

,

Jarre

,

electronic music

,

Kraftwerk